SMD075F/60-2
Contact Now
SMD075F/60-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 1 Ohms
Package / Case : 2920 (7351 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : SMD
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.75 A
Trip Current : 1.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 60V .75A-HD 10A MAX