250R120-R1U
Contact Now
250R120-R1U
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 16 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : 250R
Current Rating - Max : 3 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.12 A
Trip Current : 0.24 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC 60V/250V.120A POLY TELECOM