MINIASMDC260F/16-2
Contact Now
MINIASMDC260F/16-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Qualification : AEC-Q200
Resistance : 0.05 Ohms
Package / Case : 1812 (4532 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 16 V
Series : miniASMD
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 2.6 A
Trip Current : 5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 2.6A 16V Mini SMD AEC-Q200