16R300GU
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.0975 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 16 VDC
Series : USBR
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 3 A
Trip Current : 5.1 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC 16V 3A POLY RADIAL LEADS