LVR200S-240
Contact Now
LVR200S-240
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.221 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 240 V
Series : LVR
Lead Spacing : 11.4 mm
Current Rating - Max : 20 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 2 A
Trip Current : 4 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC LVR 240V 2A POLYSWITCH RESET