PTR060V0075-BK
Contact Now
PTR060V0075-BK
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.4 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 60 V
Series : PTR060V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.75 A
Trip Current : 1.5 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 60V 0.75A Radial