RGEF1000
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.0102 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 16 VDC
Series : RGEF
Lead Spacing : 5.8 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 10 A
Trip Current : 17 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 16V 100A RADIAL PTC BULK