PTR016V1500-BK
Contact Now
PTR016V1500-BK
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.005 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 16 V
Series : PTR016V
Lead Spacing : 10 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 15 A
Trip Current : 25.5 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 16V 15A Radial