PTR060V0250-TR1
Contact Now
PTR060V0250-TR1
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.08 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 60 V
Series : PTR060V
Lead Spacing : 10 mm
Current Rating - Max : -
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 2.5 A
Trip Current : 5 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 60V 2.5A Radial Kinked Leads