60R050-PB
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 1.17 Ohms
Termination Style : Radial
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : 60R
Lead Spacing : 0.51 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.5 A
Trip Current : 1 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 60V .5A-HD 40A MAX