30R250UU
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.07 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 30 VDC
Series : 30R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 2.5 A
Trip Current : 5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 30V POLYFUSE 2.50A RADIAL LEADS