LVR075S-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.839 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 240 VAC
Series : LVR
Lead Spacing : 6.1 mm
Current Rating - Max : 7.5 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.75 A
Trip Current : 1.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 240V 7.5A T/R LN VOLTAGE PRODUCTS