LVR025S-1
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 3.8 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 240 VAC
Series : LVR
Lead Spacing : 5.8 mm
Current Rating - Max : 3.5 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.25 A
Trip Current : 0.56 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC .25A 240VAC 20/3.5A Imax