AHEF1000
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Qualification : AEC-Q200
Resistance : 0.016 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 32 VDC
Series : AHEF
Lead Spacing : 10.9 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Hold Current : 10 A
Trip Current : 20 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 10A 32V High Temp AEC-Q200