ACS724KMATR-12AB-T
Contact Now
ACS724KMATR-12AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max) : 14mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 12A
Response Time : 4µs
Package : Tape & Reel (TR)
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 166mV/A
Linearity : ±1%
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS724
Description : SENSOR CURRENT HALL 12A 16SOIC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : ACS724KMATR-12AB-T
Contact Now
Current Sensor 12A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)