ACS72981KLRATR-150B3
Contact Now
ACS72981KLRATR-150B3
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : 7-PowerSMD Module
Accuracy : -
Sensor Type : Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max) : 14mA (Typ)
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 150A
Response Time : 1.8µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : ACS72981
Sensitivity : 8.8mV/A
Linearity : ±0.8%
Supplier Device Package : 7-PSOF
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 250kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Base Product Number : ACS729
Description : HIGH PRECISION LINEAR HALL EFFEC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : ACS72981KLRATR-150B3
Contact Now
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 7-PowerSMD Module