MF-R020-AP-99
Contact Now
MF-R020-AP-99
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 2.84 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : MF-R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.2 A
Trip Current : 0.4 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.20A 60V 1.5ohm Hold .2 Trip .4