MF-RX375-AP-14
Contact Now
MF-RX375-AP-14
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.05 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : MF-RX
Lead Spacing : 10.2 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 3.75 A
Trip Current : 7.5 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 3.75A 60V 0.03ohm