MF-R055/90-AP
Contact Now
MF-R055/90-AP
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.9 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 90 VDC
Series : MF-R/90
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 10 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.55 A
Trip Current : 1.1 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.55A 90V 0.45ohm Hold .55 Trip 1.1