MF-SM030-2-99
Contact Now
MF-SM030-2-99
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 4.8 Ohms
Package / Case : 2920 (7351 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : MF-SM
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.3 A
Trip Current : 0.6 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.30A 60V 0.90ohm Hold 0.3 Trip 0.6