MF-R050-005
Contact Now
MF-R050-005
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.77 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : MF-R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.5 A
Trip Current : 1 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.50A 60V 0.41ohm Hold .50 Trip 1.00